Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kitap Özeti : Küçük Kemancı

 1. #1
  Administrator
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  95

  Kitap Özeti : Küçük Kemancı

  120371_21.jpg
  ÖZET 1 :
  Sils-Maria köyünde bir ev varmış. Orada Enrico adında bir çocukla beraber babası yaşarmış.Ama ona babası hariç herkes Riko deriş.Rikonun en sevdiği arkaşı İvetmiş.Bir gün Rikonun babası ölmüş.Derste öğretmen keman çalmış.Riko öyle büyülenmiş ki kemana bakmaktan şarkıyı söyleyememiş.Sonradan başlayıp şarkıyı bozunca öğretmeni ona kızmış.Sonra öğretmene fiyatını sormuş.Öğretmen kızmış.Bu kemanı öğrenmek için yıllarca çalışıp 600 kuruşa aldığını söylemiş.Çok zor olduğunu söylemiş.Ve denemesi için kemanı Rikoya vermiş.Çok güzel çalmış

  Rikonun annesi daha o çok küçükken ölmüş babasıda üvey anneyle evlenmiş.Babası da ölünce okadın ona bakmaya başlamış.İvetle konuşurken hep Rikonun hayalinde olan gölü konuşuyorlarmış.Gün gelmiş ki öğretmen hastalanmış ölmeden önce kemanı Rikoya verip ölmüş. İvetin fikriyle riko bu kemanı alıp gece yola çıkmış ve o gölü bulmaya gitmiş. Çünkü babası öldüğünde onun memleketinde bir göl olduğunu duymuş.Hayalindeki bu gölün o göl olduğunu düşünmüş
  ve yola çıkmış. O göle ulaşmış ve orada bir engelli çocuk ve annesiyle arkaş olup onlarla yaşamaya başlamış. Bir gün arkadaşının annesini ağlarken görmüş.Nedenini sorduğunda aslında bu evin kocasının arkadaşının evi olduğunu ama ona emanet edip gelmediğini ve her an gelip evsiz kalabileceklerini söylemiş. Engelli arkadaşına çok özlediği en iyi arkadaşı İvetten bahsetmiş. İveti de buraya çağırmışlar. İvet engelli çocuğun annesine ev sahibinin adını sormuş.Adını söylediği adamın Rikonun babası olduğnu öğrenmişler. Ama Riko evin yarısını onlara vermiş.Çünkü onlar olmassa hayalindeki gölün yanındaki bu evin anlamı kalmazmış.Yıllar sonra artık İvet ve Riko kocaman olmuşlar evlilik çağları gelmiş.Güzel bir düğünle Riko ve İvet evlenmişlerr.
  Eleanor H. PORTER

  ÖZET 2:

  Tüm evleri birbirine benzemesine rağmen çok şirindi Silis-Maria köyü. Köydeki evlerden iki tanesi birbirinden farklıydı. Bu eski evlerden birinin bahçesinde çok güzel meyve ağaçları vardı, diğerinin ise bahçesi yoktu ama ahırı vardı. Bu evde tüm köyün İtalyan diye tanıdığı Travillo ve oğlu birlikte yaşıyordu. Pazar günleri baba ve oğlu birlikte el ele dolaşırlardı. Köyden geçtiklerinde herkes çok şaşırıyordu. Çocuk, adeta babasının kopyasıydı.Eğer Pazar günleri hava yağmurlu ise gezmeye çıkmazlar evde pencerenin önüne oturur dışarıyı seyrederlerdi. Bazen baba cebinden ağız mızıkasını çıkarır saatlerce çalardı.Çocukta büyük bir ilgi ile babasını seyrederdi. Bazen de tarağının üzerine kâğıt parçaları koyarak, güzel şarkıları dile getirirdi. Her çeşit müzik aleti, babasının elinde dünyanın en güzel seslerini çıkarırdı. Çocuk babasının söylediği şarkılardan özellikle birini çok severdi.’’Bir göl vardı, Peskiyera’da’’ ,diye başlayan bu şarkı çok uzundu. Şarkıda neşeli sözler bir yana şikâyetlerde yer alıyordu. Şarkı bitince baba oğlunun omzunu sıvazlayıp:
  —Aferin Enriko çok güzel söyledin, diyordu. Çocuğu sadece babası Enriko diye çağırıyordu, diğerleri kısaltma olarak Riko diyordu.


  Eleanor H. PORTER


 2. #2
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  Nisan.2014
  Mesajlar
  184
  Çok çok güzel bir kitaptı gerçekten... Herkese okumasını tavsiye ederim.
Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •